Jakým způsobem symbolicky a citlivě vyjádřit podporu ukrajinským ženám, které byly nuceny v důsledku ruské agrese na Ukrajině nedobrovolně opustit rodnou zemi? To byla otázka, kterou jsem si položila v souvislosti s přípravou tvůrčích dílen v Elpidě.
Moji pozornost má dlouhodobě lidová kultura a lidové umění, kde nacházím trvalou inspiraci. Výrazně se v mém cyklu profiluje rovněž téma osobitých, silných a nepoddajných žen. Na jedné z tematicky zaměřených dílen jsme si proto představily významnou ukrajinskou naivní autorku Marii Primačenkovou (1908-1997). Řada maleb malířky, které byly součástí sbírek historického muzea v Ivankivu, shořela v důsledku ruského březnového útoku na město. Fantaskní barevné malby Primačenkové, které obdivoval i Pablo Picasso, ukrývají v ornamentální spleti květin a zvířat magický svět skrytých významů. Seznámily jsme se i s pojetím pravoslavných ikon a jejich specifickou formou. Symbolickou ukazovatelkou cesty nám byla Bohorodička Hodégétria (Vůdkyně na cestách; Ta, která ukazuje cestu).
Pro Vitrínky ve vestibulu metra Palmovka jsem pak na podzim připravila výstavní projekt pod titulem Pocta ukrajinským ženám. Tvůrčí dílna jako symbolické gesto. Byla jsem mile překvapena živým zájmem o tvůrčí setkání a dosud mne těší péče, která byla věnována realizaci finálních artefaktů. S ohledem na zdůrazněné téma ukrajinských žen (manželek) jsem zvolila tradiční svatební ukrajinský kroj jako symbolický rámec pro náš společný tvůrčí prostor. Nově vytvořené svatební soupravy byly zamýšleny jako pocta ukrajinským ženám (manželkám) s dětmi a symbolické vyjádření podpory Ukrajině. Soustředily jsme se na specifickou součást tradičního ukrajinského svatebního kroje, konkrétně na slavnostní čelenku a květinovou korunu (vinok) s náhrdelníkem. Pro svatební čelenky jsou charakteristické rozložité tvary korun a bohaté sestavy barevných květů, které jsou doplňovány výšivkami, stužkami a ověsky. Náhrdelníky jsou tvořeny víceřadovými vrstvenými šňůrkami s navlečenými korálky. I dnes rozeznávám rukopis jednotlivých autorek ukrajinských svatebních souprav. Přesně si vybavuji, jak se slavnostní koruny formovaly a dostávaly finální úpravu.
Svatební soupravy slavnostně vyšily a navlékly: Libuše Jezberová, Eleonora Kutnarová, Jindřiška Pavlišová, Daniela Peterová, Eva Rejková, Ivana Slámová, Daniela Tužilová a Jitka Zicháčková
Pocta ukrajinským ženám. Tvůrčí dílna jako symbolické gesto
Kurátorské a lektorské vedení: kosmo_nauty
Vitrínky na Palmovce
Vernisáž projektu: 13. října 2022